Градоначелник Суботице Стеван Бакић и в. д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије Бранко Стаматовић присуствовали су данас промоцији безбедности саобраћаја Агенције за безбедност саобраћаја и Савета за безбедност саобраћаја Града Суботице одржаној на суботичком Тргу слободе, код зграде Народног позоришта. Градоначелник Бакић је, тим поводом, изјавио да је јавности познато да је Град Суботица добитник признања за најактивнију локалну самоуправу у 2021. години у области промоције безбедности саобраћаја и да је данашња активност на суботичком централном градском тргу уприличена управо из разлога што то признање, како је рекао, истовремено и обавезује да се грађанима и даље на што интересантнији начин прикаже са којим опасностима се свакодневно сусрећемо у саобраћају, а да тога нисмо ни свесни.
„Данас смо овде да нашим суграђанима који буду желели да пробају неки од овде приказаних симулатора приближимо у реалности све оно што се може свакоме од нас десити у саобраћајној незгоди када је у питању чеони судар или превртање, али и да укажемо на значај везивања појаса у тим ситуацијама. Град Суботица ће и убудуће посвећивати пажњу безбедности саобраћаја, радити на буђењу свести наших грађана о опасностима које носи учешће у саобраћају и апеловати на значај поштовања саобраћајних правила. Саобраћајна култура је управо то – наше поштовање односно непоштовање саобраћајних прописа“, истакао је Бакић.
Подвукао је да питање повређених у саобраћају није само ствар неког појединца, већ да је то проблем читавог друштва.
„Ми смо, као заједница, одговорни према појединцима који су преживели саобраћајне незгоде и данас живе са неким телесним оштећењима. Дужни смо да им олакшамо свакодневно кретање, да им омогућимо медицинску рехабилитацију и пружимо подршку како би и даље чинили важан и потребан део друштвене заједнице. Нагласио бих да Град Суботица комуницира са грађанима путем локалног Савета за безбедност саобраћаја који настоји да спроведе све оне захтеве или предлоге наших суграђана који су у законским оквирима и који могу да се примене“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.
Уз честитке Суботичанима поводом предстојећег Дана града – 1. септембра, и изражавање захвалности градоначелнику Бакићу на реализацији програма Савета за безбедност саобраћаја у претходној години, Бранко Стаматовић је рекао да је Суботица реализовала сто одсто од свог предвиђеног програма.
„Свака локална самоуправа, па тако и Суботица има буџет намењен за безбедност саобраћаја. У буџет локалне самоуправе усмерава се 30 одсто од свих наплаћених новчаних казни како би се унапредила безбедност саобраћаја. Оно што је карактеристично у Суботици јесте употреба сигурносног појаса са 89,7 процената, што је изнад просека Републике Србије. То је за сваку похвалу, као и употреба сигурносног седишта за децу, где је просек 75 одсто у насељу, што је, такође, изнад просека у Републици Србији“, навео је Стаматовић.
Додао је да је оно што је негативно и на шта треба посебно обратити пажњу у Суботици – употреба мобилног телефона у току вожње.
„Дупло више се користи мобилни телефон у току вожње у Суботици него у другим локалним самоуправама у нашој земљи. Агенција за безбедност саобраћаја има добру сарадњу у претходном периоду са Градом Суботицом и Саветом за безбедност саобраћаја који реализује и неке иновативне програме. Данас смо овде, поводом обележавања Дана града Суботице, са симулаторима употребе сугурносног појаса. Идеја постојања ових симулатора јесте да у контролисаним условима схватимо на који начин нас сигурносни појас штити. Највећи ефекат употребе сигурносног појаса на првом месту је услед превртања аутомобила. У контролисаним условима превртања аутомобила се симулира за 22 секунде, а ефекат задржавања путника, односно возача у седишту само уз помоћ сигурносног појаса је нешто што нам указује колико и на који начин је значајан тај сигурносни појас“, казао је Бранко Стаматовић.